از ماست که برماست

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

بعد از چندین سال فرصتی پیش آمد تا سفری به سرزمین مادری داشته باشم وچون فرزندانم برای اولین بار می بایست زمستان های طولانی و آفتاب بی رمق شمال اروپا راپشت سر بگذارند و به ایران "دیار آفتاب و جنگل و کویر و کوهستان های معتدلش قدم گذارند نگران عوافب این تغییر آب و هوایی بودم  وبرای پیشگیری احتمالی آنان را نزد پزشک آشنایم بردم تا معاینه ای کند و داروهایی که ممکن است بدانها نیازشان افتد تجویزنماید.

در خلال صحبت هایمان با آن پزشک سوئدی سوالی پیش آمد که تمام وجود مرا لرزاند . سئوالی که ابدا تصورش را هم نمی کردم . پزشک البته از روی دلسوزی پرسید:

خب حالا تو  ایران یخچال برای نگهداری این دارو ها پیدا میشه ؟!!!.

با حیرتی  تقریبا پرخاشگرانه جواب دادم :

جناب دکتر ما می خواهیم برویم ایران نه صحرای آفریقا ویا جنگل های استوایی بومیان قاره ی سیاه  .ایران  کشوری بزرگ

با پیشینه ای به قدمت تاریخ کل بشر در جهان . سرزمین اولین تمدن ها و قوانین حقوق بشری  و حکومت های

منظم برخاسته از متن مردمش این چه سئوالی است که مطرح می کنید ؟!!!.

پزشک سوئدی خیره خیره نگاهم کرد و گفت :

چرا ناراحت شدید؟ من منظور بدی نداشتم  آخر اطلاعات من از کشورهایی مثل کشور شما از راه شنیدن اخبار مربوط به آنها و دیدن فیلم های خبری و مطالب روزنامه ها به دستم می آید و گناه من نیست که این اخبار و فیام های مستند به آن چهره ا ی چندان پیشرفته و متمدن ارائه نمی دهند مثلا چهره ی رهبران ایران و نوع پوشش و آرایش و حتی نوع پاپوش هایشان مرا به یاد قرون وسطی خودمان می اندازد که در درس تاریخ خوانده ام  علاوه براین میدانید که رئیس جمهور هر کشور سمبل مردم و تمدن و فرهنگ و سواد آن کشور است چون بالاخره این چیز هارا به کمال دارد که به ریاست انتخابش می کنند و سرنوشت سرزمین وآینده ی  خودشان رابه دست او می سپارند اما من در اخبار دیدم که رئیس جمهور شما از ناریسم و شخص هیتلر حمایت می کند یعنی از کسی که جنگ جهانی دوم را به وجود آورد وجهان را به خرابه ای با ملیون ها انسان کشته و زخمی و دربدرمبدل کرد وچهره ی کریه نزاد پرستی را قدرت بخشید وملیون ها انسان بی سلاح را به خاطر عقایدشان به شدید ترین ووحشتناک ترین شکل ممکن سلاخی نمود و ملیون ها تن دیگر را آواره کرد و امروز رئیس جمهور شما فریاد برائت اورا در همه جا سر داده و به دنبال تبرئه اوست. خب این منتخب مردم ایران است و نشان می دهد که چقدر این سرزمین و مردمش باسواد وبا فرهنگ پیشرفته هسنتد  . از طرفی من در اروپا وسائل مدرن ماشینی و لوازم پیشرفته ی صنعتی را میبینم که بر بدنه ی آنها

      madein sangapoor       ویا   madeinkorea   ویاmadeinjapan ,     

 

حک شده است اما هیچ چیز قابل تاملی ندیده ام که      madeiniran   رویش نوشته باشد . حالا به من حق نمیدهید که چنین سئوال ساده ای از شما بکنم ؟.

در حالیکه اشگ چشمانم را پر کرده بود سری تکان دادم و با لبخند تلخی گفتم : ملت من اسیر هستند و در اسارت نشان دادن انتخاب درست ممکن نیست وگرنه اینطور ها هم نیست که شما فکر می کنید با چه زبانی  بگویم که از ماست که بر ماست   و مطب را با بغضی دردآلود ترک کردم .

 

/ 7 نظر / 15 بازدید
رضا

این روح سرگردان در کجا خواهد آسود؟ این همای مهاجر درقله کدام قاف آشیانه خواهد گزید ؟ این روح زخم خورده به کجا مرهمی خواهد یافت؟... بیایید دردهای مشترکمان را با هم واگویه کنیم ،سرگشتگی مان را با هم به آواز بر خوانیم ،از جان به هم افتیم و به جانانه بگرییم ، شاید کور سوی هدایتی تابیدن گیرد و التهاب روح تبناک التیام یابد ؛ شاید... میزبان لحظه هاتان خواهم بود اگردر خانه ام میهمان شوید. بدرود.

ح- ملایی

سلام ! به ایران خوش آمدی . می دانم خسته ای خسته ...

sardarjangal

سلام . مطلب جالبی است که درست هم هست ولی آيا واقعی است يا داستان است . خواستم بدانم . قربانت و موفق باشی. به من هم سربزن

amin

چيزی نمی تونم بگم جز اينکه خيلی خيلی متاسف شدم . به نظر شما چيکار بايد کرد ؟

کيجا

درد بزرگ اينه که اصلا عين خيالمون نيست که چی ميگن و چی ميگذره

رضوان

سلام و عرض ادب . برگزاری همايش دانشجويی حمايت از محرومان (مهرباران) . با حضور گروههای دانشجويی جهادی و خيريه . ۱۳ تا ۱۵ اسفند دانشگاه تهران . همراه با برگزاری نمايشگاه دستاوردهای گروههای دانشجويی . افتتاح همايش روز شنبه ۱۳ اسفند ساعت ۱۷ با افتتاح نمايشگاه و بعد از آن برپایی شب شعر و خاطره مهرباران با حضور سهيل محمودی - عبدالجبار کاکايی - عبد الرحیم سعيدی راد - سید عباس سجادی و ..... از ساعت ۱۸ در دانشکده فنی دانشگاه تهران . تالار شهيد رجب بيگی . منتظر حضور شما و دوستانتان هستم و ممنون که به بقیه هم میخواهید خبر بدید . اطلاعات بيشتر :www.mehrbaran.persianblog.ir اگه سوالی بود در خدمتم . با سپاس .هاشم ورزی

مجيد و مهسا

سلام استاد .. واقعا تاسف برانگيز و دردناکه .. سلامتی شما دعای اول من و مجید است خسته نباشید .